דף הבית ENGLISH קישורים


לפי מילה
לפי נושא
חפש
מאגרי מידע אתרי ה"הגנה" הנצחה וזיכרון אישים ומפקדים מלחמת העצמאות תפקידים ותחומי הפעולה קיצור תולדות ההגנה
מסמכים
ספרים
תמונות
קישורים
ארכיון צה"ל

ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון הוקם ביולי 1948 במהלך מלחמת העצמאות, בעקבות החלטת ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, במטרה לרכז את התיעוד שנוצר ביחידות צבא הגנה לישראל שאך זה הוקם. הנחיית ראש הממשלה ושר הביטחון, למנהל הארכיון מה- 19 בדצמבר 1948 הייתה, כי "ארכיון הצבא", כפי שהוא נקרא, "ירכז אליו לא רק את החומר על צבא הגנה לישראל וקודמיו בארץ (הגנת הישובים היהודיים מימי יסוד פ"ת, השומר, הלגיון העברי, ההגנה לכל סעיפיה וכו') אלא גם על תולדות ההגנה העצמית בכל תפוצות הגולה וכן השתתפות היהודים במלחמות שחרור לאומיות ובין לאומיות וחלקם של היהודים בפיתוח האומנות והטכניקה הצבאית."ארכיון ה"הגנה"

הארכיון לתולדות "ההגנה" הוקם בראשית שנות השבעים של המאה העשרים, והתבסס בתחילה בעיקר על תיעוד שנאסף לצורך כתיבת ספר תולדות ההגנה. במהלך השנים נוסף לארכיון תיעוד רב ומגוון, הכולל חלקים נרחבים מארכיון שירות הידיעות (ש"י) של "ההגנה"; אוסף מסמכים של המוסד לעליה ב; מסמכים רבים מארכיון המחלקה לחקירות פליליות (C.I.D.) של משטרת המנדט; וכן עדויות של חברי "ההגנה", תצלומים, מפות וכרוזים. הארכיון שוכן ב"בית אליהו גולומב" בשדרות רוטשילד בתל-אביב. בבניין שוכן גם מוסיאון ההגנה.

אתר הפלמ"ח

לאחר פירוק מטה הפלמ"ח, בעיצומה של מלחמת העצמאות, נשארו יחידותיו ללחום במסגרות הסדירות של צה"ל. בתום המלחמה השתחררו רוב הלוחמים ופנו לעיסוקיהם האזרחים. אך חלק מהמפקדים נשאר לשרת בצבא, והם נשאו איתם את ערכי ה"הגנה" והפלמ"ח ואת תחושת השליחות הציבורית – המדינית, הציונית והחברתית. לדור זה, דור הפלמ"ח, הייתה תרומה עצומה לביטחון ישראל, גם בשנים הבאות, וכן להתפתחותה ולעיצוב דמותה המדינית, הכלכלית, החברתית והחינוכית של המדינה.


http://www.gal-
מוזיאון העפלה

המוזיאון מוקדש לסיפור המאבק על זכותנו לעלות לארץ-ישראל בין השנים 1948-1934.
פרשת מאבק המעפילים והיישוב, שהיתה אחת מאבני הדרך להקמת המדינה, מוצגת במסמכים היסטוריים, קטעי עיתנות, צילומים, דגמים וחזיונות אור-קוליים.


http://www.gal-


created by Tvuna-Milleniumמפת אתר