דף הבית ENGLISH קישורים


לפי מילה
לפי נושא
חפש
מאגרי מידע אתרי ה"הגנה" הנצחה וזיכרון אישים ומפקדים מלחמת העצמאות תפקידים ותחומי הפעולה קיצור תולדות ההגנה
המאבק על דרכי התחבורה
המאבק על הדרך לנגב
הגנת בין הקרן הקיימת
מסע הל"ה
'תכנית ד
תכנית ד' - פקודת אב
פעולות יזומות של ה'הגנה'
מבצע 'נחשון'
קרב משמר העמק
קרב רמת יוחנן
שחרור טבריה
שחרור חיפה
מבצע 'יפתח'
הגנת צפת וכיבושה
מבצע 'חמץ' וכיבוש יפו
מבצע 'בן עמי'
מבצעים בפרוזדור ירושלים ובירושלים
הקרב האחרון על גוש עציון
מערך חטיבות ה'הגנה' ב-1948
פלישת הצבאות של מדינות ערב
קרב מלכיה
נפילת צמח
הקרב על הדגניות
כיבוש עכו
הפשיטה על בית המכס הסורי
הגנת קיבוץ גשר
הקרב על ג'נין
הפלישה הירדנית
קרבות העיר העתיקה
ירושלים - מבצע 'קלשון'
נסיונות פריצה לעיר העתיקה
קרבות לטרון
דרך בורמה
פלישת הצבא המצרי
קרב כפר דרום
קרב נירים
מבצע 'תינוק'
קרב יד מרדכי
נסיונות פריצה לעיר העתיקה, בלימת ה'לגיון' והצבא המצרי בירושלים וקרבות רמת רחל - 16 עד 25 במאי 1948
משיצאו הבריטים את ירושלים התחיל 'הלגיון הערבי' להפגיז את הרבעים היהודיים של העיר בתותחי 25 ליטראות ומרגמות 3 אינץ'; אליהם הצטרפו במרוצת הזמן תותחים ששלחו העיראקים והמצרים לעזרת ה'ליגיון'. ההפגזה נמשכה כל אותו החודש, מפלישת צבאות ערב עד כניסת ההפוגה הראשונה לתוקפה ב-11 ביוני 1948. ההתקפות הישירות של צבאות ערב על ירושלים נערכו מצפון ומדרום כאחד. בצפון תקפו גדודי ה'לגיון הערבי' בין 19 ל-24 במאי ונבלמו משנכשלו ניסיונות 'הלגיון' לפרוץ לעיר היהודית דרך רח' סולימאן ליד מנזר 'נוטרדאם'. בצפון תקפו גדודי ה'ליגיון הערבי' בין 19 ל-24 במאי ונבלמו משנכשלו ניסיונות 'הלגיון' לפרוץ לעיר היהודית דרך רח' סולימאן ליד מנזר 'נוטרדאם'.
בדרומה של ירושלים ניסו כוחות מצריים סדירים-למחצה (יחידות 'האחים המוסלמים') בסיוע 'הלגיון הערבי' להגיע לשכונות הדרומיות של העיר. האויב עשה דרכו מחברון, והמכשול היהודי הראשון היה קיבוץ רמת רחל.
ב-21 במאי הורעש הקיבוץ קשות באש תותחים. למחרת בשעת הבוקר נתחדשה ההרעשה מכיוון צור באהר ובית לחם, וכוחות מצריים פרצו למשק מעבר גבעת אליהו ומנזר מר אליאס. אחרי הצהריים נכבש היישוב, לאחר שחלק מן המגינים נסוגו מעמדותיהם, וערבים מקומיים התחילו לבוז את הרכוש. בשעה 17:00 שבה פלוגת החי"ש וכבשה את המקום מידי הערבים, ובו בלילה הוחלפו יחידות החי"ש בחי"ם. בצהרי 23 במאי תקפו הערבים את המקום שנית, הפעם מצור באהר במזרח, וכבשו את המשק. לעזרת המשק יצאה תגבורת, אך היא לא הגיעה. בלילה יצאה פלוגת חי"ש להתקפת נגד וכבשה את המקום ללא התנגדות. יחידת אצ"ל וכיתת חי"ש התבססו להגנת היישוב.
ב-24 במאי, אחר הצהריים, החלה התקפה ערבית שלישית; הפעם היקצה 'הלגיון' כוחות גדולים יותר להתקפה, ובתוכם גם שריוניות. הערבים כבשו את פאתו הדרומית מזרחית של המשק, אך נבלמו בידי יחידת האצ"ל שהתבצרה בחדר האוכל. בערב הגיעה תגבורת של פלוגת חי"ש ויחידת פלמ"ח מחטיבת 'הראל'.


להגדלה

עם שחר 25 במאי החלה התקפת נגד של הכוחות היהודיים. הקרב נמשך כל היום ובערב שוחרר היישוב. בלילה בוצעה פשיטה לעבר מנזר מר אליאס כוחות 'הלגיון' הונסו מן המנזר, והכביש בסביבתו מוקש.

© כרטא


created by Tvuna-Milleniumמפת אתר