דף הבית ENGLISH קישורים


לפי מילה
לפי נושא
חפש
מאגרי מידע אתרי ה"הגנה" הנצחה וזיכרון אישים ומפקדים מלחמת העצמאות תפקידים ותחומי הפעולה קיצור תולדות ההגנה
המאבק על דרכי התחבורה
המאבק על הדרך לנגב
הגנת בין הקרן הקיימת
מסע הל"ה
'תכנית ד
תכנית ד' - פקודת אב
פעולות יזומות של ה'הגנה'
מבצע 'נחשון'
קרב משמר העמק
קרב רמת יוחנן
שחרור טבריה
שחרור חיפה
מבצע 'יפתח'
הגנת צפת וכיבושה
מבצע 'חמץ' וכיבוש יפו
מבצע 'בן עמי'
מבצעים בפרוזדור ירושלים ובירושלים
הקרב האחרון על גוש עציון
מערך חטיבות ה'הגנה' ב-1948
פלישת הצבאות של מדינות ערב
קרב מלכיה
נפילת צמח
הקרב על הדגניות
כיבוש עכו
הפשיטה על בית המכס הסורי
הגנת קיבוץ גשר
הקרב על ג'נין
הפלישה הירדנית
קרבות העיר העתיקה
ירושלים - מבצע 'קלשון'
נסיונות פריצה לעיר העתיקה
קרבות לטרון
דרך בורמה
פלישת הצבא המצרי
קרב כפר דרום
קרב נירים
מבצע 'תינוק'
קרב יד מרדכי
קרב כפר דרום - 13 עד 15 במאי 1948
ב-15 במאי בשעות הבוקר המוקדמות, חצו כוחות מצריים את הגבול ונעו מבסיסיהם שבאל עריש לרפיח ומשם צפונה בכביש החוף. יעדיהם הראשונים היו נירים וכפר דרום.
כפר דרום היה קיבוץ קטן, וכוח המגן שלו כלל 30 חברים, 10 חברות וכן 20 אנשי פלמ"ח מחטיבת 'הנגב'. המשק המבודד הותקף שלוש פעמים בחודשים אפריל-מאי ומצבו היה קשה. שני ניסיונות של חטיבת 'הנגב' לפרוץ אל היישוב, כדי להחיש לו תגבורת, נכשלו. בליל 15/14 במאי נעשה ניסיון נוסף להבקיע דרך ליישוב בכוח פלוגה של הגדוד השני. לפי התכנית, נועדה מחלקה לכבוש בלילה את המרכז הבדווי ח'רבת מאעין, שממזרח למשק.
שתי המחלקות האחרות היו אמורות ללוות שיירה של אספקה, ציוד ותחמושת, להחדירה לתוך כפר דרום ולהוציא משם את הפצועים. בשל תקלות שונות, נכבשה ח'רבת מאעין רק עם שחר, והשיירה נאלצה לעשות דרכה לאור היום. תקלה נוספת אירעה כשהשיירה נתקעה בחול באפיק הוואדי, כשני ק"מ מכפר דרום. המצרים שטיווחו עוד קודם לכן את תותחיהם והציבו מארבים על ציר התנועה המשוער של השיירה, פתחו עתה באש. רק משוריין אחד, ובו 'פיא"ט' ותחמושתו, הצליח להגיע למשק; שאר המכוניות פוצצו או נעזבו בוואדי, ואנשיהן הסתננו למשק תחת מטר אש. משיירת התגבורת נפגעו 39 איש. המזון, המים וחומרי העזרה הראשונה הלכו ואזלו.
בבוקר 15 במאי פתח גדוד 1 של החי"ר המצרי בסיוע טנקים, שריוניות וארטילריה בהתקפה השלישית על המשק. לאחר הפגזה כבדה והפצצה מן האויר, התקדמו התוקפים והגיעו עד סמוך לגדרות. משהגיעו לטווח הנשק היעיל פתחו עליהם המגינים באש; בין השאר הופעל רובה נ"ט, שנאסף בידי אחד מאנשי התגבורת שעה שזחל לעבר הנקודה. משנפגע אחד הטנקים, פנו השאר עורף והפקירו את הרגלים לאש המגינים אשר עשתה בהם שמות. כעבור זמן מה התאוששו המצרים וכלי רכבם שבו והתקרבו כדי לחפות על חילוץ פצועי החי"ר שנותרו בשטח. עתה החלו המצרים להפגיז את המשק בתותחים ובמרגמות.
למשך מספר שבועות השתרר שקט והמצרים ויתרו על כל ניסיון לכבוש את כפר דרום והסתפקו במצור עליו, על ידי כיבוש המשלטים מכל עבריו.

© כרטא


להגדלהלהגדלהcreated by Tvuna-Milleniumמפת אתר