דף הבית ENGLISH קישורים


לפי מילה
לפי נושא
חפש
מאגרי מידע אתרי ה"הגנה" הנצחה וזיכרון אישים ומפקדים מלחמת העצמאות תפקידים ותחומי הפעולה קיצור תולדות ההגנה
המאבק על דרכי התחבורה
המאבק על הדרך לנגב
הגנת בין הקרן הקיימת
מסע הל"ה
'תכנית ד
תכנית ד' - פקודת אב
פעולות יזומות של ה'הגנה'
מבצע 'נחשון'
קרב משמר העמק
קרב רמת יוחנן
שחרור טבריה
שחרור חיפה
מבצע 'יפתח'
הגנת צפת וכיבושה
מבצע 'חמץ' וכיבוש יפו
מבצע 'בן עמי'
מבצעים בפרוזדור ירושלים ובירושלים
הקרב האחרון על גוש עציון
מערך חטיבות ה'הגנה' ב-1948
פלישת הצבאות של מדינות ערב
קרב מלכיה
נפילת צמח
הקרב על הדגניות
כיבוש עכו
הפשיטה על בית המכס הסורי
הגנת קיבוץ גשר
הקרב על ג'נין
הפלישה הירדנית
קרבות העיר העתיקה
ירושלים - מבצע 'קלשון'
נסיונות פריצה לעיר העתיקה
קרבות לטרון
דרך בורמה
פלישת הצבא המצרי
קרב כפר דרום
קרב נירים
מבצע 'תינוק'
קרב יד מרדכי
שחרור חיפה - 21 עד 22 באפריל 1948
נמל חיפה היה חיוני ביותר לפינויו של הצבא הבריטי. לפיכך התערב הצבא, מיד עם פרוץ פעולות האיבה בעיר, והציב חיץ של עמדות בין שני המחנות היריבים. למרות התכנון של כוחות ה'הגנה' כיצד להשתלט על העיר עם צאת הצבא הבריטי, התקבלה במפתיע ההודעה על פינוי העמדות הבריטיות בבוקר ה-21 באפריל 1948.
מפקדת ה'הגנה' הפעילה מיד תכנית שנועדה לבתר את השטח הערבי בעיר לשלושה חלקים: ואדי נסנאס, ואדי צאליב - העיר העתיקה, וח'ליסה. בשלב זה החזיקו עדיין הבריטים בכרמל המזרחי ובשפלת הכרמל, וכמו כן כנו יחידות של 'הלגיון הערבי' (שהיה כפוף להלכה לצבא הבריטי) במחנות בת גלים, נשר וכרדאני. בפעולה נטלו חלק חמש פלוגות של חיל שדה (חי"ש) (בעיקר מגדוד 22 של חטיבת 'כרמלי') ופלוגת פלמ"ח (שנמצאה בעיר התחתית), וכן יחידות של חיל משמר (חי"ם), שנועדו להחזיק ביעדים שייכבשו.

הכוחות המסתערים הסתייעו במרגמות 3 אינטש ובמרגמות 'דוידקה' פרימיטיביות מתוצרת בית. ב-22 באפריל, לפני הצהריים, התברר כי מערך ההגנה הערבי מתמוטט, והתחילה מנוסת בהלה מן העיר דרך האיזור שהוחזק עדיין בידי הצבא הבריטי.


להגדלה

נכבדי הערבים ביקשו את מפקד הצבא הבריטי בעיר, הגנרל יו סטוקול, כי יברר את תנאי ה'הגנה' לכניעה - והוא הגדירם כהוגנים ביותר; לאחר התייעצות ממושכת הודיעו נכבדי הערבים, כי אינם מוכנים לקבלם, וכי הערבים מבקשים לעזוב את העיר. לאחר מכן התברר, כי נטישת חיפה בידי ערבייה נעשתה לפי הוראותיו של הוועד הערבי העליון, שסבר כי ממילא בקרוב תיכבש הארץ כולה בידי צבאות ערב הסדירים. כך עבר השלטון בחיפה לידי מפקד ה'הגנה' במחוז. חיפה היתה העיר המעורבת השנייה ששוחררה בידי כוחות ה'הגנה' - קדמה לה טבריה.

© כרטא


created by Tvuna-Milleniumמפת אתר