דף הבית ENGLISH קישורים


לפי מילה
לפי נושא
חפש
מאגרי מידע אתרי ה"הגנה" הנצחה וזיכרון אישים ומפקדים מלחמת העצמאות תפקידים ותחומי הפעולה קיצור תולדות ההגנה
המאבק על דרכי התחבורה
המאבק על הדרך לנגב
הגנת בין הקרן הקיימת
מסע הל"ה
'תכנית ד
תכנית ד' - פקודת אב
פעולות יזומות של ה'הגנה'
מבצע 'נחשון'
קרב משמר העמק
קרב רמת יוחנן
שחרור טבריה
שחרור חיפה
מבצע 'יפתח'
הגנת צפת וכיבושה
מבצע 'חמץ' וכיבוש יפו
מבצע 'בן עמי'
מבצעים בפרוזדור ירושלים ובירושלים
הקרב האחרון על גוש עציון
מערך חטיבות ה'הגנה' ב-1948
פלישת הצבאות של מדינות ערב
קרב מלכיה
נפילת צמח
הקרב על הדגניות
כיבוש עכו
הפשיטה על בית המכס הסורי
הגנת קיבוץ גשר
הקרב על ג'נין
הפלישה הירדנית
קרבות העיר העתיקה
ירושלים - מבצע 'קלשון'
נסיונות פריצה לעיר העתיקה
קרבות לטרון
דרך בורמה
פלישת הצבא המצרי
קרב כפר דרום
קרב נירים
מבצע 'תינוק'
קרב יד מרדכי
מבצעים בפרוזדור ירושלים ובירושלים ממבצע 'נחשון' עד 14 במאי 1948
משפורקה המסגרת של מבצע 'נחשון' הוטל בטחון הדרך לירושלים על חטיבת 'הראל' של הפלמ"ח. הפלמ"ח פרץ את הדרך ב'מבצע הראל' (21-15 באפריל 1948) בפיקודו של מפקד החטיבה, יצחק רבין. במבצע זה הועברו ירושלימה שלוש שיירות של 300-250 מכוניות כל אחת, וכן נכבשו כפרים אחדים לאורך הכביש משער הגיא לירושלים.


להגדלה

השיירה השלישית, הגדולה בכולן, הותקפה ב-20 באפריל בדרכה מן השפלה בקטע הכביש דיר-איוב - שער הגיא. לאחר קרב קשה עלה בידי מרבית 'שיירת הראל' להבקיע את דרכה, אך אחריה שוב חסמו יחידות 'צבא ההצלה' את הדרך לירושלים. בינתיים החמיר המצב בירושלים עצמה וכוחות 'הראל' הוחשו העירה כדי לחדש את הקשר עם נוה יעקב, עטרות והר הצופים וכן עם השכונות הדרומיות, בעקבות האסון שפקד את שיירת 'הדסה' להר הצופים. הוחלט על 'מבצע יבוסי', שנועד להקל את הלחץ מעל העיר. מפקד המבצע היה יצחק שדה.

ב-22 באפריל נכשלה ההתקפה על נבי סמואל; כוחות 'הראל', שהצליחו לכבוש את שכונת שיח' ג'ראח וליצור רציפות קרקעית עם הר הצופים, נאלצו לפנותה בלחץ הצבא הבריטי; הבריטים הבטיחו שהשטח יימסר לכוחותינו בשעת הפינוי. כמו כן נכשל ניסיון לכבוש את איזור בית החולים 'אוגוסטה ויקטוריה', (השולט על כביש יריחו). לעומת זאת, כבשו יחידות הפלמ"ח ב-30 באפריל את מנזר סן-סימון ושכונת קטמון לאחר קרב מר, ובכך השתפר מצב השכונות הדרומיות של העיר. עם סיום 'מבצע יבוסי', החליט הפיקוד העליון לעשות ניסיון נוסף לפתיחת הדרך לירושלים. במבצע השתתפה חטיבת 'הראל' וגדוד אחד מחטיבת 'גבעתי'. המפקד היה יצחק רבין.

מטרות מבצע 'מכבי' - על שם קצין המנהלה של 'הראל' שנפל בשיירה האחרונה - היו הורדת הרכב שהצטבר בירושלים מאז, וכן הבאת שיירות מזון ואספקה העירה, בטרם תתחיל הפלישה של צבאות ערב. מטרות אלו לא הושגו: כוחות שריון וארטילריה בריטיים התערבו בלחימה בגזרת לטרון; וכוחות 'צבא ההצלה' של קאוקג'י הופיעו בזירה זו, לאחר תבוסתם במשמר העמק. לזירה הוחשו כוחות נוספים של 'גבעתי' והפיקוד על המבצע הוטל על מפקדתה.
בגזרת השפלה הושגו מספר הישגים כמו כיבוש מחנה העצורים ליד לטרון, אבל האיום של הצבא המצרי על דרום הארץ אילץ את הפיקוד העליון להפסיק את 'מבצע מכבי' ולהפנות את חטיבת 'גבעתי' דרומה. אחרוני החיילים הבריטים פינו את ירושלים עצמה ב-14 במאי, ומיד החלה חטיבת 'עציוני' במבצע 'קילשון' שנועד לתפוס את האזורים המתפנים.

© כרטא


created by Tvuna-Milleniumמפת אתר